"Mir ni odsotnost konflikta, temveč sposobnost, da ga rešimo."
Odvetnik, certificiran pogajalec, mediator, coach in ustanovni partner
Pogajanja / Mediacije / Izobraževanje
Srednja policijska šola Ljubljana / 1994
Višja šola za notranje zadeve / 1997
Pravna fakulteta v Ljubljani / 2002
Magisterij - Pravna fakulteta v Ljubljani / 2006
Pravniški državni izpit / 2007
Doktorat znanosti / 2013
Izobraževanje - Pogajanja Derek Arden / 2017
Certificiran mediator pri Odvetniški zbornici Slovenije / 2017
Višji predavatelj na Fakulteti za managamet in pravo / 2019
PON (Program on negotiations) Harvard Law school / 2025
Z ljudmi delam že več kot 30 let – najprej kot policist, kriminalist, pravnik in odvetnik, danes pa tudi kot mediator, pogajalec in coach. V tem času sem bil del številnih pogajanj, sporov in napetih odnosov. Včasih kot predstavnik ene strani, drugič kot nevtralen mediator, vedno pa z jasnim ciljem: pomagati ljudem najti rešitev.
Verjamem v pogovor, ne v spor. V poslušanje, ne v prepričevanje. V iskanje skupnih interesov, ne v vztrajanje pri pozicijah.
Ljudje mi pogosto rečejo, da jih znam umiriti, jih slišati, jim dati občutek varnosti – in hkrati jih nežno, a jasno voditi proti dogovoru. Empatija, notranji mir, odločnost in drugačen način razmišljanja so tisto, kar me spremlja pri delu. Moji pristopi so strukturirani, a hkrati intuitivni. Vedno ciljam na to, da ljudje po pogovoru odidejo z občutkom, da so bili resnično slišani – in da so nekaj razrešili.
Mediacija je zame naraven korak naprej od klasičnega pravniškega dela. Danes vodim tudi izobraževanja s področja pogajanj, mediacij, komunikacije in osebne rasti. Sem certificiran Emotional Intelligence Coach in Life Coach, saj verjamem, da brez čustvene inteligence ni resničnega razumevanja med ljudmi.
Moj cilj je jasen: manj konfliktov, več soglasja. Manj pravdanja, več razumevanja.
Če čutite , da je čas, da se nekaj razreši – se lahko pogovorimo.
📩 Pišite mi ali rezervirajte uvodni pogovor – skupaj bova poiskala pot naprej.
Zanimiva anekdota se skriva v besedni zvezi »navaden človek«. Moj mlajši sin Maks je v drugem razredu osnovne šole učiteljicam, ki so se ob neki priliki pogovarjale o meni in kaj delam v življenju, njega vprašale v smislu »Kaj dela ali je delal tvoj oči?«, odgovoril, da sem bil policist, ko pa so ga vprašale kaj pa počne sedaj pa je odvrnil, da sedaj sem pa navaden človek. Tako je moj sin očitno dojemal moje delo in odvetništvo in gotovo lahko rečem, da je dobro zadel in odvetništvo ni zgolj poklic, ampak je svojevrstna »avantura« in način življenja.
Marko Petek je svojo karierno pot je začel leta 1994, ko se je zaposlil na policiji, takratni Republiški prometni postaji policije. Šlo je za specifično prometno postajo, ki se je ukvarjala s specifikami na področju prometa (tovorna vozila, avtobusi, prevoz nevarnih snovi, taxi vozila). Povedano po domače zlasti se je te postaja ukvarjala z delom, ki ga praktično nihče drug (vsaj tedaj) ni opravljal, prav tako je bilo delo na področju cele Slovenije, kar je preprečevalo lokalno poznavanje »policijskih šefov« in razne čudno posle.
Leta 1997 je svojo poklicno pot nadaljeval pri varovanju oseb in objektov, kjer je kot pomočnik vodje izmene pomagal pri organizaciji in delu varovanja državnih objektov kot državni zbor, vlada, različne ambasade in podobno. Leta 1999 se je vrnil na prometno policijo kot pomočnik komandirja in 2002 svoj pot nadaljeval na Oddelku za gospodarsko kriminaliteto v Ljubljani kot kriminalist na t.im. kriminaliteti belega ovratnika. Največje »odkritje/spoznanstvo« tistega časa je bil gotovo podatek, da je od ovadbe do obsodbe pripeljanih zgolj 2 % osumljenih, kar je bilo zaskrbljujoče in upamo, da so statistike danes drugačne.
Leta 2007 se je zaposlil pri odvetniku Andreju Rauterju in potem samostojno pot nadaljeval leta 2010 v okviru Odvetniške pisarne Petek.
Na policiji je opravljal številne naloge tako s področja prometa, varovanja oseb in objektov, varovanja prevoza denarja, zadnja leta pa je delal na gospodarskem oddelku kriminalistične policije.
Je avtor več člankov in prispevkov, predaval je na različnih seminarjih, njegov cilj v življenju pa je ljudem reševati njihove probleme. Problemi se sicer pogosto začnejo pri pravu, rešitev pa se vedno išče širše kot zgolj v pravnih normah. Že Cicero je rekel, da je najvišje pravo lahko največja krivica, zato je probleme treba reševati celovito in cum grano salis (s kančkom soli). Reševanje pravnih problemov je pogosto povezano z veliko živci, stresa in nenazadnje stroški, zato je modrost poravnavanja in popuščanja v pravem trenutku včasih največja zmaga!
Nekatera preiskovalna dejanja v kazenskem postopku: (hišna preiskava, osebna preiskava in zaseg predmetov): diplomska naloga / 1997
Civilna družba in državna policija: diplomska naloga / 2002
Vozila z vgrajenim videonadzornim sistemom, Pravna Praksa / 3/2003, str. 14-15
Varnostna razdalja v prometu, Pravna Praksa / 13/2003, str. 8-9
Denarne odškodnine in zahtevki, Pravna Praksa / 45/2003, str. 12
Oblikovanje in sprejemanje podzakonskih predpisov: magistrska naloga / 2006
Civilnopravna odgovornost medijev za poseg v osebnostne pravice: doktorska disertacija / 2013
Penalna odškodnina v primeru posega v osebnostne pravice, Odvetnik / 3/2014, str. 10-12
Internet – najhitreje rastoči medij, Tax-fin-lex / 20.8.2014